Dnešní datum: 11. 09. 2024   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | ČASOPIS CVIKR | Administrace |  


roh  Čtenář
Přezdívka:
Heslo:


Registrace
Proč se registrovat?
Zapomenuté heslo

roh  Kalendář
<<  Září  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       


Názory čtenářů

* Otevřený dopis

Vydáno dne 16. 03. 2006 (1830 přečtení)

(Neváhejte a vyjádřete svůj upřímný názor - viz.Zpravodaj č.3)

Vážená/ý paní/e,
s posledním Černokosteleckým zpravodajem jsem dostala domů i dotazník, ve kterém se můžou občané města Kostelce nad Černými lesy do 7 dnů, pokud mají zájem vyjádřit k problémům města. Zároveň jsem se seznámila i s internetovými stránkami s podrobnějším popisem záměru Strategické plánu rozvoje města.

Jako předsedkyně místní organizace ČSOP LÍPA musím reagovat na veřejně podávané informace občanům.
Strategický plán rozvoje města (dále jen SPRM) je ucelený koncepční plán rozvoje města propojený na rozvoj regionu či větších územních celků. SPRM musí být v souladu s Územním plánem města (musí respektovat platnou legislativu) a jsou v něm zahrnuty všechny strategické dokumenty rozvoje města. SPRM je pořizován jako dokument dlouhodobé koordinace veřejných a soukromých aktivit demografického, ekonomického, sociálního, kulturního a ekologického charakteru na území města. Hlavním smyslem je organizace rozvoje města a koordinace jednotlivých zájmů tak, aby město prosperovalo. Důležitým úkolem je stanovení vize, tedy odpovědět na otázku " Jak bude Kostelec nad Černými lesy vypadat v budoucnosti". Pak lze stanovit dílčí cíle, projekty a činnosti, které budou dále podporovány a povedou společně k naplnění stanoveného cíle.
Dobře formulovaná rozvojová vize města a k ním adekvátně stanovené globálně rozvojové cíle mohou velmi významně ovlivnit další postup prací na SPRM a do značné míry i ovlivnit její celkový výsledek. Rozvojová vize města by měla být celostním pohledem na město. V sevřené formě by měla charakterizovat výchozí situaci regionu a kam se chceme v horizontu SPRM dostat (co jsme a čím chceme být).
Hybná síla ve strategickém plánování jsou nicméně aktivní občané, kteří se do plánování dobrovolně zapojí, kteří se mu věnují ve volném čase, kteří uvěří, že napříště se již o jejich nejbližším okolí nebude rozhodovat o nich bez nich. Tento zájem podílet se na správě věcí veřejných je to nejcennější, co máme k dispozici. Pokud se již na počátku tvorby SPRM přijde o důvěru lidí, bude se velmi těžko získávat zpátky. Proto je rozhodující, aby ti, kteří řídí proces (SPRM) byly důvěryhodní a věci oddaní vůdci s dlouhodobým zájmem o budoucnost města a uměly občany ve městě motivovat a přesvědčit o spoluúčasti.
Velice oceňuji, že konečně je zde odvaha na zpracování problémů města a snad je i řešit, ale dle mého názoru měl tento podnět být zpracován minimálně před 8 lety. Během posledních 8 let došlo ve městě k mnoha těžko napravitelným, nebo nenapravitelným nezákonným rozhodnutím, které poškozují občany v jejich právech, životní prostředí a ve svém důsledku i podnikatele a tato nezákonná rozhodnutí se neřeší. Po přečtení zveřejněného zadání jsem přesvědčena, že výsledky SPRM by mohly být zneužity k zakrytí těchto problémů, které způsobila různá vedení města, stavební úřad, životní prostředí svými neodbornými, neperspektivními, platným zákonům a vyhláškám odporujícími rozhodnutími. Mám dojem, že se může ze studie stát nástroj, na základě, kterého nebudou muset zastupitelé a správní orgány napravovat tyto občanské spory viz. Zákon o obcích a nadále pokračovat v rozhodnutích se kterými občané nesouhlasí.
Velice mě mrzí, že zadání neobsahuje ani zhodnocení jakým způsobem pracuje a pracovala zdejší vedení města, zastupitelé i správní orgány a jakým způsobem by měly změnit přistup k řešení např. nezákonností jimi způsobených, protože kvalitní, včasné a zákonům odpovídající rozhodnutí je v několika problémech města něčím čeho nelze ze strany místních "vládců" dosáhnout.
Rovněž mě velice překvapilo, že problémy města budou konzultovány jen se zastupiteli a některými podnikateli a na základě dotazníků. Dle mého názoru to svědčí o tom, že nejste úplně seznámeni se skutečnou "náladou" občanů a situací ve městě. Nebo jde o úmysl jak se šikovně nedozvědět o skutečných problémech města?
Velice mě mrzí, že se nezajímáte o konzultace problémů města s představiteli místních občanský sdružení a organizací, kteří a troufám si říci - problémy občanů znají lépe než zastupitelé protože na tyto organizace se obracejí občané se svými problémy, když vedení města nebo zastupitelé zklamou, jejich problémy neřeší, odkládají. Na základě vlastních zkušeností musím konstatovat, že zastupitelé zásadně nenavštěvují problémové oblasti a jejich řešení odkládají, (již řadu let) nebo je vůbec neřeší a správní orgány nepostupují dle platných zákonů a vyhlášek. Fakta známá na začátku několikaletého sporu jsou pro ně novou informací a znalost zákonů a vyhlášek (i vlastních) je na velmi nízké úrovni.

Bez kvalitního zmapování vzniklých nezákonností, špatných rozhodnutí apod. a určení jejich nápravy bude SPRM pouhým nástrojem pro zakrytí nezákonností a současně se zpochybňuje i odbornost jeho zpracování a proto žádám aby SPRM řešil i tyto problémy. Jako nejzávažnější uvádím např.:
1. Nezákonně vytvoření ochranného pásma z nemovitostí občanů sousedících s firmou ČSAD Polkost viz. ÚP města - Závazné regulativy - čl.13 bez jejich souhlasu. (zneužití pravomocí)
2. Prověření zda stejná situace nevznikla i u jiných podnikatelských subjektů.
3. Nemožnost získat pravdivé informace např. o životním prostředí viz. Zákon o životním prostředí, správních řízení apod.
Dále by mělo být v průběhu zpracování SPRM uskutečněno :
1. Veřejné projednání SPRM
2. Akceptovat připomínky občanů
3. Určení kritických oblastí
4. Způsob a lhůty odstranění nezákonností
5. Zpracování profilu města jak ho vidí občané
6. Zdrojem informací musí být i jednotlivé odbory městského úřadu
7. Místní šetření
8. Návrh opatření
9. Stanovení vize
10. Pravdivé zpracování SWOT analýzy tj. včetně důrazu na odstranění nezákonností
11. Harmonogram zpracování Strategického plánu
12. Projektové záměry (mohou podávat i občané)
S pozdravem.
Jiřina Šťastná
předseda MO ČSOP LÍPA

Dr.Konečného 541
E-mail : j_stastna@volny.cz






[Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý článek | Vložil(a): IKas | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Tisk

roh  Redakce
Občanské sdružení ASANACE

Palackého 1026
Kostelec n. Č. l.
281 63
redakce@cvikr.info
http://www.cvikr.info

roh  Nové komentáře
Od: petiční výbor,
v článku: Prohlášení Petice za Hostivař ke zkušebnímu provozu do Hájů:

Čtěte prohlášení,doplněnou sekci download a neváhejte napsat své stížnosti na uvedené ins . . .
zobrazit všechny komentáře k tomuto článku

Od: petiční výbor,
v článku: ROPID - souhrn dokumentů !DOPLNĚNO!:

Najděte si rozhovor Martina Jareše z ROPIDU na http://www.ricansko.info/cs/clanky/autobusy-obce-b . . .
zobrazit všechny komentáře k tomuto článku

Od: Trepifajxl,
v článku: ROPID - souhrn dokumentů !DOPLNĚNO!:

Na tak rozsáhlou oblast podpisů zase tolik není. Vezměme je procentuelně v poměru k počtu ob . . .
zobrazit všechny komentáře k tomuto článku


roh  Anketa
Jak dlouhou trasu byste chtěli jet při Podzimním kosteleckém kolvětrání?

  do 15 km
0 (0 hl.)
  20-30 km
0 (0 hl.)
  aspoň 50 km
1 (1 hl.)


Celkem hlasovalo: 1




Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
webmaster: redakce@cvikr.info