"Co se děje v Kostelci? Ve škole skoro nejsou žádné děti! Co je to za mystère?", tak se mě týden před vysvědčením zeptala známá, jejíž děti dojíždějí do kostelecké školy.
V tu dobu už jsem si se svou dcerou vystála frontu na vstup do čekárny k naší paní doktorce a podle rozpálených tvářiček dětí zvažovala, zda vůbec mám čekat. Počkala jsem si a dozvěděla se, že to je pravděpodobně viróza, která děsí rodiče horečkami kolem čtyřicítky. Pokud nenastanou potíže, mělo by stačit tlumit teplotu běžnými volně prodejnými prostředky. V lékárně jsem po konzultaci zvolila lék, co je mírnější na scvrklý dětský žaludek. K tomu přidala něco proti kašli, trochu vitamínů, nechala tam tři stovky a do práce zavolala, že si beru dovolenou.
Několik dní se situace opakovala - po ránu jsem vždy zavolala do práce, že si zase beru další dovolenou, že teplotně trumfujeme nemocné děti ze sousedství. Pak jsem nevydržela a šla opět zkonzultovat, co je to za záhadnou nemoc, která trápí moji dceru horečkami nad čtyřicet. Paní doktorka prohlédla, poslechla, uklidnila mě, že nejsem jediný strachující se rodič, ale že to nevypadá na nasazení antibiotik. A protože od nového roku ministerstvo zařadilo na seznam hrazených výkonů také test CRP, nabídla mi jej. (Test CRP vylučuje bakteriální zánět v těle a omezuje nesprávné a nadbytečné nasazování antibiotik). Test byl negativní, dcera antibiotika nedostala. Ještě dva dny měla teploty a v pondělí štrádovala do školy. Prostě nemoc – záhada.
Což u takové virózy jsem připravena setkat se s nevysvětlitelným. Ale záhadou mi bohužel také je, co bych byla dělala, kdyby moje dcera byla (spolu s dalšími čtyřmi dětmi) pojištěna u jedné zdravotní pojišťovny, která má stanovený limit necelých 50 Kč (přesně to je 9,80 Kč na jednoho pojištěnce). Tato částka je maximum, co v následujícím půlroce pojišťovna uhradí. Pokud lékař předepíše za víc korun, například nezbytná antibiotika, uhradí to buď rodič nebo lékař ze svého. Nebo možná pojišťovna po pečlivém prozkoumání v individuálním šetření usoudí, že antibiotika byla opravdu nasazena oprávněně. Stejně tak mi přijde mysteriózní, když se lékař dozví, že test CRP byl zařazen do číselníku výkonů, ale v dodatku smluv s pojišťovnami pak přijde omezení, které nedovolí lékaři poskytnutí tohoto výkonu nasmlouvat.
Mystérium, záhada, tajemství… Záhada virózy asi spočívá v tom, že chemicko-biologické žití vira v těle mé dcery je natolik složité a proměnlivé, že se nedá jednoznačně popsat. Mystérium státem řízeného zdravotnictví zase asi v tom, že čím méně budu rozumět, tím více budu věřit a nechám se ždímat.
Ivana Kašparová