Kvalitní spojení hromadnou dopravou do Prahy se často uvádí jako přednost Kostelce. Výhoda přijatelné dostupnosti umožnila mnoha Kostelákům dojíždět do Prahy za prací. Jak dlouho bude dojížďka výhodou je otázka pro řešení mnoha stran. Jednou z těch stran jsou
cestující – tedy odběratelé a plátci služby, proto se řešení neobejde bez jejich účasti.
Malá rekapitulace:
Při prvním návrhu v roce 2005 změnit cíl linek z Kostelce na Háje vyvolala veřejnost uskutečnění dotazníkového šetření.
cvikr článek: Doháje, budem jezdit na Háje?
cvikr článek: Háje nebo Strašnice?
cvikr článek: Doháje, budem jezdit na Háje? – podruhé POZOR!!!
Průzkum dopadl ve prospěch stanice Depo-Hostivař.
Se sílící výstavbou obytných celků ve východní části Prahy však provoz skrz Uhříněves stále houstne a plynulost posunu kolony aut ještě zpomaluje světelná křižovatka na Novém náměstí. Dopravní Podnik Praha posílil spoje projíždějící Uhříněvsí, ale jakmile na dálnici D1 nebo v této oblasti dojde k nehodě, Uhříněves je spíše průchodná než průjezdná.
ROPID tento stav komentoval již v dubnu:
ve zprávě o zpožďování příměstských linek
V červnu jsem se dozvěděla, že "
... organizace (ROPID) byla v letošním roce pověřena provedením revize výkonů linek na území Prahy, a to především za účelem optimalizace nabídky vůči poptávce a s cílem zjednodušení a zpřehlednění sítě linek. V rámci této akce prověříme i úpravy provozu linek v Uhříněvsi a okolí, neboť zde probíhá rozsáhlá bytová výstavba a oblast je zároveň negativně ovlivněna kongescemi na komunikaci I/2. S touto změnou souvisí i řešení požadavku obcí v oblasti jižně od komunikace I/2 na zkvalitnění spojení k vlaku do Strančic. Konkrétní řešení bude předmětem jednání s dotčenými obcemi na trase těchto linek. V současné době však s ukončením linek 381 až 393 v Říčanech neuvažujeme, a to i proto, že s výstavbou navrhovaného terminálu v Říčanech nesouhlasí obyvatelé v jeho okolí."
Výsledky oné analýzy zatím nejsou zveřejněny, ale v červenci, konkrétně na jednání dne 10.7.2008, ROPID předložil
návrh na řešení. K cestujícím (kteří tvoří zmíněnou poptávku) se dostal bohužel až po množících se dotazech
o více než dva měsíce později - prostřednictvím webu www.kostelecncl.cz
: text návrhu řešení
ROPID v tomto návrhu již uvádí jako důvod zpožďování
neprůjezdný úsek v Měcholupech.
Zdá se, že ROPID přesunul místo zpožďování spojů z Uhříněvse do Měcholup účelově. V grafickém návrhu změn k tomu uvádí lákavou dobu dojezdu z Uhříněvse do Hájů - 8 minut, přestože se doba dojezdu podle jízdních řádů z Uhříněvsi do Hájů již srovnala s úsekem Uhříněves - Depo Hostivař: do obou cílů jedou přímé autobusy (267 a 381) cca 12 minut a přestupem se minutový časový zisk zcela ztrácí.
Cestující z Kostelecka končí z valné většiny na terminálu Depo Hostivař. Možná, že přestup v Uhříněvsi zkusí využívat více lidí, neboť Dopravní podnik Hlavního města Prahy od října opravdu posílil linku 267, počet spojů zvýšil ze 66 na 79 (přidal průměrně jeden spoj na hodinu), interval 6 minut je však pouze u linek v době od 6:00 do 8:00 v pracovní den.
viz
JR 267 tama
JR 267 zpět
.
V každém případě ale nelze dělat rozhodnutí bez předchozí analýzy potřeb cestujících.
Ivana Kašparová