Hodina s: MASkou
Kolínský deník - 14.12.2006
Kostelec n. Č. l. - Mnozí se tváří nedůvěřivě. "Nějaké projekty do únie", to jsou pro ně nepředstavitelné složitosti na témata, označovaná cizími slovy, jejichž obsah se u nás v Čechách asi nevyskytuje. Jiní se snaží chytit vítr do plachet a jdou za tím, i když je to pro ně nové. Takoví se sešli v Kostelci.
Partnerstvím k podpoře obnovitelných zdrojů energie - na tomto setkání se diskutovalo o možných zdrojích energie v regionu, kde působí Místní akční skupina (MAS) Podlipansko, tvořená třemi mikroregiony.
Život ve venkovském regionu, jehož významnou a neodmyslitelnou součástí je zemědělství, přímo vybízí hledat řešení energetické otázky právě zde. A to byl i cíl tohoto kulatého stolu.
Pro dost lidí je slovo biomasa dosud cizím pojmem. Jsou to prostě produkty přírody, nejčastěji se používají rychle rostoucí dřeviny, například speciální druhy topolů, jasanů, akátů či sláma, obilí. Další výhodou spalování biomasy je popel, v tomto případě to není odpad, ale surovina - hodnotné hnojivo. A jak je to s evropskými dotacemi třeba i na případný rozjezd výroby biomasy?
Období 2007- 2013 je velkou příležitostí pro všechny potencionální žadatele o dotace. Peněz z unie bude dost, ale kvalitní projekt bude podmínkou k jejich získání. Proto je třeba se již nyní připravit.
Často používané přirovnání, že přes ČR pojede vlak s evropskými penězi, vyvolává naději, ale my jej musíme přimět, aby zastavil a část svého nákladu nám tu nechal," uvedla Jana Havelková, jedna z euromanažerů, jejichž síť vytváří Středočeský kraj, aby potencionálním žadatelům poskytovali informace o dotacích a radili, jak připravit projekt, aby byl úspěšný.
Foto - Biomasa by podle odborníků měla být produktem budoucnosti.
Foto - Jana Martinková
(mar)