Kolínský deník - 5.12.2006
Kostelec n. Č. l. - Před nedávnem se v Mariánských Lázních několik desítek soutěžících zúčastnilo Mistrovství světa v kouření dýmky.
Akce známé po celém světě se nezúčastnili jen soutěžící, svou tvorbu představili i čelní výrobci dýmek z celého světa. Nechyběly ani významné značky. Každý soutěžící dostal tři gramy tabáku, dvě zápalky a pak porotci již jen sledovali čas. Vítězem se stal maďarský kuřák, který vydržel tři hodiny a tři minuty.
Kolem třiceti kuřáků dýmek a tři výrobci se sešli na ojedinělé akci i v Kostelci nad Černými lesy na prvním ročníku dýmkařského sympozia.
"Napadlo mě, že by profesionální autoři společně s kuřáky mohli dát dohromady své představy, využit toho, že zdařilá dýmka je vlastně malým uměleckým dílem. Domluvili jsme se se členy mariánskolázeňského Klubu přátel dýmky Janeba, který mistrovství světa pořádal, a připravili toto setkání. Jde hlavně o to, ukázat kuřákům dýmky celý proces vzniku, dát jim možnost zapojit se do něj a třeba si i jednu vlastnoručně vyrobit," říká výrobce Jan Klouček, jehož produkce je známá pod názvem Jan Pippes.
Dílna voní dřevem a různými přírodními vosky, vůni nepřekryje ani kouř z kvalitního tabáku, který stoupá ze zapálených dýmek.
"Celkově se dá říci, že se po protikuřáckých kampaních kouří méně i dýmky", uvažuje u soustruhu Klouček. "Třeba v Evropě za posledních patnáct let došlo k šedesátiprocentnímu poklesu prodeje tabáku i všech souvisejících výrobků. Nevím, jak je to s cigaretami, ale ty jsou mnohem škodlivější. Nejen, že konzumujete i hořící lepidlo a papír, ale kouříte větší množství méně kvalitního tabáku. Ona tomu napomáhá i taková hektická doba, co se kolem nás řítí. Na dýmku si musíte najít alespoň půl hodinky času a plně se jí věnovat. Vychutnat celý obřad a vše, co k němu náleží," říká Klouček.
Ctitelé chladného dýmu využili jinak nedostupnou možnost si pod vedením zkušených profesionálů vytvořit vlastní dýmku. "Jsem původně umělecký kovář," říká Přemysl Omrt. "Po letech u kovadliny přestala poslouchat páteř, a tak jsem se rozhlížel po něčem jiném. K výrobě dýmek vztah byl, tu první jsem udělal v roce 1971. Dnes dýmky dělám profesionálně a jde o kusovou výrobu. Na jednu připravím tak padesát nákresů, a za rok jich světlo světa spatří maximálně 150 a jsou broušené pod vodou. U mě nemůže dojít k inflaci", usmívá se autor kovových, převážně figurálních artefaktů.
Foto v KD - Výrobce dýmek Přemysl Omrt při práci.
Zde uveřejněné fotky CVIKRu zaslal Pavel Pávek
Pavel Pávek