Je region smetištěm Pražanů?
Vložil(a): IKas,
Téma: Prostředí,
Vydáno dne: 13. 09. 2006
TŘÍDĚNÍ ODPADU. V množství tříděného odpadu je Středočeský kraj na předposledním místě v Česku. Odstartoval proto kampaň, která má přesvědčit obyvatele regionu, aby odpad pravidelně třídili.
Střední Čechy - Jsou střední Čechy smetištěm Pražanů? Náměstek hejtmana pro životní prostředí Vilém Žák říká, že nikoliv. Starostové obcí v rekreačních oblastech ale tvrdí opak.
„Pro nás jsou odpady od chatařů velký problém,“ potvrzuje Jiří Šťástka, starosta obce Chotilsko, ležící u Slapské přehrady. Trvalé bydliště má v obci sice jen 370 obyvatel, podle Šťástky zde ale přes léto žije v chatách až šest tisíc lidí.
Odpady rekreantů končí v lesích i na zastávkách.
A v tom je největší problém. Ze zákona totiž obec nemůže od chatařů vybírat poplatky podle toho, kolik v chatě přebývá lidí, ale jen za objekt. Naopak místní platí za svoz odpadu podle počtu členů rodiny. A když je chatařů více než starousedlíků, musí radnice ve většině případů na likvidaci odpadu doplácet ze svého rozpočtu. To se však místním nelíbí.
„Chataři u nás platí 250 korun za objekt, což není mnoho,“ říká Šťástka. Přesto se najdou rekreanti, kteří ani tuto sumu radnici nezaplatí. A není jich málo.
Většinou tvrdí, že si odpad odvážejí s sebou do Prahy. Místo toho ale plastové pytle s odpady končí na zastávkách, v lesích a na polích. Likvidaci černých skládek pak musí hradit obec, platí i svoz separovaného odpadu.
„Máme tu jedenáct míst, na kterých jsou dva kontejnery. Přes léto je vyvážíme dokonce dvakrát týdně. Za jednu jízdu přitom platíme patnáct set korun. Od nikoho na to nic nedostáváme. Vše musíme platit ze svého malého rozpočtu,“ namítá starosta Šťástka.
Stejný problém mají i v Sázavě na Benešovsku. I když tam chataře vyjde svoz odpadu na 500 korun za objekt, což je nejvyšší možný poplatek daný zákonem, radnice přesto za tyto služby doplácí ze svého rozpočtu. „Ročně likvidaci odpadu dotujeme milionem korun,“ vypočítává tajemník sázavské radnice Jiří Huml.
Nejhorší situace je v okolí řek
O tom, že nejde o ojedinělý problém, svědčí i to, že si na něj středočeskému hejtmanovi přes léto stěžovalo více obcí. „Náš odbor proto dostal za úkol zvážit možnosti legislativní změny,“ říká vedoucí odboru životního prostředí Jaroslav Obermajer. Zapotřebí je změnit zákon o odpadech, který dosud nedovoluje vybrat od chatařů dostatek peněz za likvidaci a svoz odpadu.
„Nutné je zrušit regulace. Tato změna byla v parlamentu iniciována již několikrát, ale neúspěšně,“ podotýká náměstek středočeského hejtmana pro životní prostředí Vilém Žák. Předpokládá dále, že se nový parlament bude touto otázkou znovu zabývat.
„Nejhorší je situace v okolí řek Berounky a Sázavy, na Orlíku a Slapech,“ vyjmenovává mluvčí krajského úřadu Martin Kupka. I když si na stejný problém stěžují i jiné kraje, střední Čechy mají své specifikum.
„Máme zde mnoho rekreačních objektů, které pro Pražany slouží po značnou část roku jako alternativní bydliště. V tomhle ohledu je naše situace vážnější,“ míní mluvčí Martin Kupka.
Také Žák připouští, že likvidace odpadů chatařů je pro obce v rekreačních oblastech komplikovaná a nákladná. Nicméně se podle něj situace v posledních letech výrazně zlepšila. „Neřekl bych, že Středočeský kraj je smetištěm Pražanů. Jsou tu sice místa, kde ty problémy přetrvávají, ale myslím, že většinou už obce našly způsob, jak se s chataři domluvit,“ říká.
To je případ Hlásné Třebaně na Berounsku. „Zavedli jsme nový systém a ten funguje,“ pochvaluje si tajemnice úřadu Ilona Gartová. Chataři si za roční poplatek 350 korun vyzvednou deset pytlů. Plné pak odevzdávají na sběrných místech.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy (střed)