„Volná ruka trhu“ je v Evropě rozhodně usměrňována různými programy, které určují, co se bude rozvíjet a kam potečou peníze.
Aby Česko mohlo úspěšně čerpat Evropské fondy, musí mít nejen připravené projekty, ale především národní a regionální plány, které stanoví oblasti, v nichž se tyto projekty mají podporovat. Zároveň musí určit, jak a čím se plánovaný rozvoj bude kontrolovat.
V současné době je před schválením Regionální operační program Střední Čechy – to je něco jako pětiletka pro Středočeský kraj – a bylo by dobré vědět, co nám naši krajští zastupitelé plánují.
Na rozdíl od bývalých pětiletek však takovéto programy a obdobné projekty musí být pod veřejnou kontrolou (Evropa to vyžaduje). Ve středu 13. září bude na Krajském úřadu od 10 hodin veřejné projednání vlivu tohoto programu na životní prostředí.
Mnoha lidem se tyto programy mohou zdát těžko čitelné, obsáhlé a někdy i nesrozumitelné. Bystré oko našince či snad dokonce selský rozum ale dokáže odhalit autorské úlety. A občan může srovnávat skutečnost a představivost plánovačů.
Například budoucí územní plán Velkého územního celku Pražský region stále plánuje výstavbu rybníka pod Chrástem (ten už byl ale postaven v minulém století) – nebo Povodňový plán Středočeského kraje označuje i v Kostelci objekt ohrožený povodněmi – Základní školu v ulici K Jatkám.
Prostě, bez aktivní účasti nás občanů na věcech veřejných nemáme šanci na posun nejen k lepším zítřkům, ale aspoň k Evropskému standardu.
Ivana Kašparová