Není shodou okolností, že už zase čtete o strategii, iniciativě veřejnosti nebo metodě LEADER. Je to dáno skutečností, že my občané máme možnost ovlivňovat rozvoj našeho města, i když nesedíme v zastupitelstvu nebo na úřednické židli. Demokratická Evropa nás nutí, abychom skepsi “co já sám zmůžu?!“ vyměnili za krédo „štěstí přeje připraveným“.
Aktuální souvislosti:
1. Na posledním zastupitelstvu proběhla bouřlivá diskuze o zpracování Strategického plánu rozvoje města Kostelec. 2. Na vládní úrovni se projednává Program rozvoje venkova, kterým do roku 2013 proteče asi 100 miliard korun dotací do venkovských oblastí. 3. MAS Podlipansko vybrala projekty, které podpoří celkovou částkou skoro 4 milióny korun. 4. Vzniká MAS Pošembeří a bere si vzor od nás. 5. Říčanský kurýr vysvětluje nutnost připravit veřejnost na aktivní účast v programech LEADER.
Metoda LEADER není bez strategie. Aby místní akční skupina mohla fungovat jako lokální grantová agentura, musí prokázat, že ví, co je v regionu potřebné, co je možné a jak toho dosáhnout. A že to vědí občané. MAS Podlipansko, do jehož území Kostelec spadá, bylo úspěšné v žádosti do programu LEADER především proto, že strategii formulovali pod odborným vedením obyvatelé sami. Bez znalosti potřeb obyvatel, podnikatelů i veřejné správy by strategie byla neúčinná, neměl by ji kdo naplňovat.
Strategický plán rozvoje Kostelce vzniká ze stejného důvodu. Pod vedením nezávislého zpracovatele se shromažďují představy obyvatel, spolků a podnikatelů, jak by mělo vypadat město, ve kterém žijeme. Tyto představy potom budou konfrontovány a sladěny s možnostmi daného území. Strategický plán, který by vznikl od „zeleného stolu“ bez aktivní účasti nás obyvatel, by byl těžko naplnitelný. Naopak, proces tvorby strategie podněcuje aktivitu občanů, protože činorodí občané budou spolu s podnikateli a osvícenými úředníky města jednotlivé projekty uskutečňovat. Stanovených cílů se podaří dosáhnout jen tehdy, když budou přijaté a podporované veřejností.
Ivana Kašparová