Místní akční skupina Podlipansko získala pro obce v regionu peníze na patnáct projektů
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy (západ)
Kolín - Patnáct z dvaceti předložených projektů schválila minulý týden výběrová komise Místní akční skupiny Podlipansko a rozdělila tak 3,7 milionu korun na akce, které by měly přispět k rozvoji kolínského regionu.
„Jde o podporu regionálních rozvojových projektů ve veřejné i soukromé oblasti,“ vysvětlila Markéta Pošíková ze sdružení Podlipansko. Neziskové organizace, podnikatelé nebo starostové obcí mohli v době od 12. května do 12. června letošního roku předložit konkrétní projekt a pokusit se na něj v rámci programu obnovy venkova Leader dělá lídry získat peníze od ministerstva pro místní rozvoj.
Nejlepší žádost mělo město Kouřim
„Nejlépe zpracovaný byl projekt s názvem Stop nejistotě ve stáří na nákup vozidla pro pečovatelskou službu, který podalo město Kouřim. Na nejlepším využitím automobilu se zde dokázalo domluvit několik obcí s asociací handicapovaných a získali celkem 299 250 korun,“ uvedla Markéta Pošíková.
Dalším projektem, který měl u výběrové komise úspěch, byl návrh na zakoupení pódia.
Občanské sdružení Asanace z Kostelce nad Černými lesy na něj získalo 143 380 korun. „Za tyto peníze se pořídí kvalitní zastřešené pódium, které se bude využívat na všechny možné akce v regionu od pravidelných poutí v Cerhenicích a Pečkách po oblíbené keramické trhy v Kostelci,“ uvedla Pošíková s tím, že pro členy sdružení Podlipanska se pódium bude půjčovat za zvýhodněnou cenu.
Dobrovolné sdružení obcí Pečecký region také uspělo s projektem Půjdeme si hrát, v rámci něhož by měly přibýt na všechna dětská hřiště nové hrací prvky v celkové hodnotě 560 tisíc korun.
Díky programu obce ušetří peníze
„Díky tomu, že dostaly obce dotaci takto hromadně, se ušetří spousta peněz a navíc budou koupeny prolézačky, které vyhovují normám Evropské unie,“ poznamenala Markéta Pošíková ze sdružení Podlipansko.
Kromě zmíněných projektů získal v rámci programu Leader 200 000 korun mimo jiné také Svazek obcí mikroregionu Pod Chlumem na studii k územnímu řízení na vodovod, 50 tisíc korun římskokatolická farnost na opravu kostela svatého Jakuba v Ratenicích či 400 tisíc korun soukromá firma na zřízení
Pivovarského muzea v Kostelci nad Černými lesy. „Je organizačně náročné akce naplánovat, ale výsledný efekt projektu Leader bude pro celý region určitě pozitivní,“ dodává koordinátorka projektu Markéta Pošíková.
O autorovi| ONDŘEJ TĚŠÍNSKÝ, s přispěním Báry Říhové
Autor: ONDŘEJ TĚŠÍNSKÝ