Reklamní zájezdy

Vložil(a): ABit, Téma: Info, Vydáno dne: 10. 06. 2006

Snad všichni jsme našli ve schránce pozvánku na reklamní zájezd. Záminka návštěvy nějaké pamětihodnosti či města maskuje marketingovou prezentaci, která obvykle bývá nejrozsáhlejším bodem programu zájezdu. I když si řekneme, že to nepříjemné vydržíme a soustředíme se na příjemné okamžiky akce, jsme vystaveni nejrůznějším psychologickým metodám, kterými se prodávající snaží přimět spotřebitele – účastníka zájezdu – ke koupi prezentovaných výrobků. Riziko spočívá zejména v tom, že nemáme možnost srovnání nabízeného výrobku s konkurencí, a to jak z hlediska ceny, tak kvality. Stane se, že podlehneme a výrobek zakoupíme. V klidu domova však vystřízlivíme a budeme chtít horký brambor vrátit.

Pozor! Možnost odstoupit od smlouvy uzavřené mimo provozovnu má spotřebitel ve lhůtě 7 dní od jejího uzavření. Své právo může využít zasláním doporučeného dopisu prodávajícímu. V něm by měl uvést, že podle Občanského zákoníku odstupuje v zákonné lhůtě od smlouvy o koupi příslušného zboží a je nutné doplnit, jakým způsobem má prodávající vrátit peníze spotřebiteli, tj. uvést např. číslo účtu, a stanovit přiměřenou lhůtu, ve které tak má učinit.
Pokud se ovšem prezentace odehrává v provozovně prodávajícího, lze odstoupit od smlouvy jen za cenu úhrady smluvní pokuty nebo vůbec ne! Proto je důležité dobře si prohlédnout dveře budovy, do které na prezentaci vcházíte. Každá provozovna musí být označena.

dle Slabikáře evropského spotřebitele zpracovala Renata Pacalová