Bleší trhy

Vložil(a): IKas, Téma: ASANACE - akce, Vydáno dne: 09. 04. 2006

Název vystihuje jistou podřadnost trhů, kde se objevovala i veteš a v ní jmenovaná zvířátka. Jiný výklad myslí na to, že se takové trhy rychle přemisťovaly z místa na místo podobně pohybu blešek.

Obchod s použitými, obnošenými věcmi - pro někoho s harampádím, pro jiného se skvosty - má tradici v Nizozemí. Na Den královny, 30.dubna, se lidi nejrůznějších profesí sejdou v ulicích Amsterodamu a promění se v obchodníky. Prodávají neuvěřitelné předměty. Flakón s padesátiletým parfémem, seprané košile s květinovými vzory, vybledlé tapety, bakelitový telefon, zatuchlé skříně, spoustu knih a plakátů, talíře, které zažily tisíce obědů… Nejde o peníze. Jde o atmosféru setkávání, radost, zábavu, příjemné klábosení, potvrzení pospolitosti. Nizozemí vyrostlo na obchodování a šetrnosti.
V naší republice tradice blešáků není. Na řadě míst se ji snaží vytvořit (např. v Praze, Plzni). Jenže, jak to u nás dokážeme, trochu se to zvrhlo. Na bleší trh sem tam jezdí policie a kontroluje, zda se tam někdo nepokouší prodávat pirátské nahrávky či kradené telefony.
Myšlenka pořádat bleší trh v Kostelci vznikla před třemi roky. Jde to ztuha, ale pár příznivců máme. Je to jednoduché. Sbalíte do deky věci, které vám už připadají k nepoužití nebo je vám líto je vyhodit, neboť správně tušíte, že ostatním by mohly sloužit, a přinesete je každou druhou sobotu v měsíci na náměstí. (Letos začínáme sice až v červnu, ale už teď můžete hromadit). Neberte to moc vážně, je to zábava. Nezapomínejte, že každé zboží dřív nebo později najde svého kupce. A pokud obchod nepoběží kalupem, můžete si zahrát pétanque nebo si popovídat o věcech veřejných a jiných. Prodávat mohou i děti - hlavně hračky, se kterými se rozhodly rozloučit. A tu dvacku, co zaplatíte za místo, určitě vyděláte!
za organizátora OS Asanace, Renata Pacalová