Strategický plán rozvoje města je - vzletně řečeno "růžová budoucnost" - ideální podoba života v Kostelci a cesta, jak tohoto budoucího stavu dosáhnout. Zda a jak občané chtějí řešit například vzdělávání, zdravotnictví, zda a jak podporovat aby se mohl každý uživit, ať už podnikáním, nebo v zaměstnání, zda a jak podporovat bydlení, sociální služby, dopravu, atd.
Jedním z východisek strategického plánu jsou osobní představy obyvatel o budoucím stavu Kostelce. Standardním postupem, jak získat tento podklad, je dotazník. Ten umožňuje vyjádřit se i občanům, kteří nemají odvahu sdělovat své názory veřejně.
Není to ale jediný způsob, jímž jsou obyvatelé zapojeni do přípravy strategie. Při zpracování SWOT analýzy i vize nezapadnou ani individuálně písemně sdělené informace, jako třeba publikovaný příspěvek ČSOP Lípa. Občané, kteří mají zájem a kteří většinou bývají zástupci místních zájmových skupin, se mohou zapojit do zpracování strategie i taktiky ve Výboru pro zpracování. Tento výbor spolupracuje s týmem zpracovatele na formulování SWOT – analýzy, na návrhu hlavních strategických cílů a návrzích konkrétních programů, projektů a opatření.
Všechny tyto dokumenty se stanou předmětem veřejného projednání, čili budou veřejnosti přístupné k písemným nebo veřejným připomínkám a teprve po dosažení shody celé místní společnosti budou navržené cíle a programy přijaty jako závazný dokument.
Strategický plán není územní plán.
Strategický plán kombinuje územní limity, politickou vůli, finanční zdroje a nefinanční (zejména) lidské zdroje. Strategický plán vychází z vizí vedení města, jeho obyvatel a podnikatelských subjektů a snaží se definovat jejich společné zájmy a možnosti jejich realizace. Strategický plán vidí město jako místo, které má sloužit dobrému a zdravému životu jeho obyvatel a napoví, jak tento život bude ve městě zařízen.
Územní plán řeší organizaci a využití území města pro koordinaci výstavby. Územní plánování má za úkol zajistit správné umístění staveb, rozmístění různých činností v území a jejich vzájemné vazby, provozní návaznost a dopravní dostupnost jednotlivých funkcí a hospodárné využití ploch tak, aby pozitivně ovlivňovaly rozvoj území, úroveň životního prostředí, život v obci, sociální politiku, ochranu zdraví a bezpečnost obyvatel, a také ekonomický rozvoj města. Územní plánování se řídí stavebním zákonem.
Pro stálý zájem veřejnosti účastnit se ankety
je prodloužen termín odevzdání anketních lístků do 31.3.
ve vrátnici MěÚ jsou k dispozici další anketní lístky
na stránkách zpracovatele http://kostelec.czu.cz jsou k dispozici elektronické podoby anketního lístku pro veřejnost a pro SWOT analýzu.
Ivana Kašparová