Mladá fronta -13.12.2005
Projekt má přilákat návštěvníky do lesoparku, kde najdou také 200 let staré duby a buky
Kostelec nad Černými lesy -
Slavnostní otevření nové naučné stezky v lesoparku v Kostelci nad Černými lesy je naplánované na tento pátek od 14 hodin.
„Ti, co přijdou, se mohou projít areálem a seznámit se s novou naučnou stezkou i odborným výkladem,“ uvedl Václav Šlechta, který pro Městský úřad v Kostelci nad Černými lesy zajišťuje veškeré práce v lesoparku. Naučná stezka má dvě části, jedna se zaměřuje na dřeviny a druhá na lesní ptactvo. Stezka, která má zájemce seznámit s různými druhy stromů, má čtyři zastávky, na každé z nich se lidé dozví, jaké stromy v jejich blízkosti rostou. „Na jedné zastávce se lidé seznámí s deseti až třinácti dřevinami,“ upřesnil Šlechta.
Pro ornitologickou část stezky vyrobili studenti České zemědělské univerzity kolem třiceti budek, které jsou pověšeny na stromech při cestách. „Zájemci tak budou mít šanci spatřit například sýkorky, brhlíka lesního nebo čížka lesního,“ uvedl Šlechta.
K naučné stezce jsou vydány dva druhy průvodců, ve kterých se zájemci dozví ještě více informací o tom, co mohou spatřit v černokosteleckém lesoparku.
V květnu letošního roku byla v areálu zpřístupněna takzvaná relaxační stezka v lesní části areálu. Na trase stezky bylo vytvořeno několik odpočinkových míst. „Cílem projektu relaxační stezky bylo zpřístupnění lesoparku jako oddychového místa pro obyvatele města i jeho návštěvníky,“ uvedl Šlechta. V rámci relaxační stezky se v prostoru vybudovalo i dětské hřiště a hřiště pro míčové sporty.
Město si před dvěma lety nechalo vypracovat projekt na obnovu areálu černokosteleckého lesoparku. „Projekt byl schválen vedením města v září roku 2004,“ upřesnil Šlechta s tím, že dokončen by měl být v roce 2013.
Cílem města je obnovit porosty lesní části tohoto území. Areál, ve kterém se lesní porost nachází, sloužil mezi lety 1923 až 1971 jako léčebna pro pacienty s tuberkulózou a pro občany byl až do roku 1991 nepřístupný. „O místo se dlouhou dobu nikdo nestaral, a proto jsou nutné prořezávky i obnova porostu lesoparku,“ vysvětlil Šlechta.
Lesopark by měl být v co největší míře využíván tamními lidmi i turisty, kteří do města zavítají. Mohli by ho navštěvovat i žáci černokostelecké mateřské i základní školy. „Procházka po naučné stezce by byla určitě přínosným a zároveň příjemným zpestřením hodin biologie,“ řekl Šlechta.
Areál bývalé plicní léčebny se rozkládá na ploše více než 42 hektarů. Stromy porostlá část pak tvoří víc než polovinu rozlohy areálu. Park byl vytvořen ve 30. letech z lesních pozemků a postupně doplněn budovami. V lesní části areálu rostou až 200 let staré buky a duby. Zeleň v parkové část areálu je zase nejrůznějšího zeměpisného původu, jako jedle obrovská ze severní Ameriky, smrk omorika z Balkánu, jedle kavkazská nebo zmarličník japonský.
„Černokostelecký lesopark je od roku 1995 registrovaný jako významný krajinný prvek a je tedy chráněn zákonem,“ upřesnil Šlechta.
Autor: BARBORA ŘÍHOVÁ