ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA - VSTUP VOLNÝ (23.11.2005)

Vložil(a): LTuc, Téma: Z radnice, Vydáno dne: 10. 12. 2005

Někteří občané ani netuší, o co se připravují. Zadarmo (tedy pokud nepočítáme ztrátu důvěry v soudnost a zdravý rozum). Mimo jiné paní tajemnice předložila návrh Tržního řádu. Prodej bude umožněn jenom v parku a na tzv. předsunutých místech. A jenom někomu. Pro srovnání uvádím Trhové výsady udělené městu v roce 1728 a výňatky z předloženého návrhu v roce 2005 (který naštěstí zatím nebyl schválen):

Trhové výsady městu Kostelec n.Č.l. (1728)
„My, Terezie, kněžna ze Savojska, princezna z Piemontu, markraběnka ze Zalužan, hraběnka ze Soissonu, svaté říše římské rozená kněžna z Liechtensteinu a Mikulova, kněžna opavská a krnovská, dědičná paní panství Kostelec, Uhřiněves a Škvorec:
L i s t á ř, kterým veřejně, zvláště že toho potřeba vyžaduje, jménem Naším a Našich dědicův i příští vrchnosti panství Kostelec n.Č.l. oznamujeme, že My na nejponíženější prosby purkmistra, rady a celé obce k jmenovanému panství patřícího nevolnického městečka Kostelce z vrchnostenského práva a moci – a abychom ukázali milostivě a ochotně, že chceme věrně nejposlušnějším poddaným v jejich potřebách pomoci a vším přispívati, co prospívá jejich zdaru - po zralé úvaze městečku Kostelci n.Čl. milostivě tyto Námi potvrzené privileje udělujeme a oznamujeme:
Usedlí občané městečka Kostelce n.Č.l. smějí a mohou mimo roční a týdenní trhy, které Jeho císařské a královské Veličenstvo povolilo, v budoucnosti sami různým kramářským zbožím a věcmi kupeckými volně obchodovati, podobně ve svých domech kupecké krámy zřizovati a různým kupeckým zbožím obchodovati mohou, avšak s výslovnou Naší a Našich nástupců výhradou, že My i jiným, kteří by nebyli skutečně usedlí, podobný obchod dovoliti můžeme.
Abychom pak Kosteleckým milostí Svojí ještě více ke zdaru přispěli, dovolujeme milostivě nyní i pro budoucno, by ve zdejším panském pivovaře ke čtvrtému týdnu purkmistrovského úřadu vždy půl sudu dobrého piva bylo uvařeno proti odevzdání 1 korce ječmene do našeho důchodu a zaplacení císařské neb jiné případné daně. Pivo musí býti však pány konšely vypito a nesmí býti prodáváno.
Mimo to Našim nynějším i příštím kosteleckým úřadům co nejpřísněji přikazujeme, by jmenované městečko Kostelec nyní i budoucně chránili a o ně péči měli, aby občané pokojně a klidně živi byli. Tím jsme ukázali milostivou vůli a vážné mínění pro nynější i budoucí časy.
Listář tento písemně i knížecí visutou pečetí jsme potvrdili a vydali na Našem zámku Škvorci 10. dne měsíce ledna po narození Krista, milého Pána a Spasitele, rok 1728.
Theresia W.V.Sawoye“

Zdroj: Kronika města Kostelce n.Č.lesy, František Šimáček. (Laskavě zapůjčil J. Bohata.)

Nařízení města Kostelec n.Č.l. – Tržní řád (2005)
Tržní řád: stanovuje podmínky pro nabídku, prodej zboží a poskytování služeb na území města mimo provozovnu určenou k tomuto účelu kolaudačním rozhodnutím podle stavebního zákona. Je závazný pro celé území obce, včetně soukromých pozemků. (Pozn.: !!! !!! !!!)
Místa pro prodej a poskytování služeb:
1) Tržní místo pro jednotlivá konkrétní prodejní místa určená k prodeji nebo poskytování služeb na veřejném prostranství: část prostoru nám. Smiřických (Pozn.: pouze prostor parku!!! ) Umístění a provozování je možné po předchozím projednání s Odborem vnitřní správy MěÚ.
2) Předsunutá prodejní místa lze provozovat pouze v souladu s příslušnými zákonnými ustanoveními a za podmínek stanovených městem. (Pozn.: prodej stejného sortimentu v těsné blízkosti provozovny, stejným provozovatelem.)
Prodejce je:
1) fyzická nebo právnická osoba s příslušným oprávněním k podnikání,
2) fyzická osoba – podnikající dle zvláštních předpisů, s příslušným oprávněním,
3) soukromí zemědělci evidovaní dle příslušných předpisů,
4) občan bez oprávnění uvedených v bodech 1) -3) :
- nabízející výpěstky z vlastní zemědělské produkce na základě dokladu vlastnictví nebo pronájmu zemědělské půdy,
- nabízející včelí med – pouze na základě závazného posudku o veterinární hygienické nezávadnosti, ve sklenicích označených druhem medu a jménem a adresou chovatele,
- nabízející chvojí, šišky, jmelí, vánoční stromky – pouze na základě předložení dokladu o nabytí,
- nabízející houby – pouze na základě příslušného osvědčení.
Zakázané druhy prodeje zboží:
1) Podomní prodej.
2) Pojízdný prodej ze silničních vozidel neschválených dle zvláštních předpisů pro tento způsob užívání.
Doplňující ustanovení: Na tržních místech je zakázáno prodávat zábavní pyrotechniku, živá zvířata s výjimkou ryb, alkohol, tabák, erotické zboží, chemické látky a přípravky, výrobky spotřební elektroniky a zboží, které je z takového prodeje vyloučeno zvláštními právními předpisy, popř. předpisy hygienickými a veterinárními.

Mám dotazy: Lze provozovat krámek ve škole a školní bazary? Lze provozovat aukci keramiky před prodejnou obuvi? Lze provozovat prodej brambor nebo okurek z avie před školou? Může ZvŠ prodávat výpěstky nebo výrobky svých žáků před svou školou? Lze prodávat jmelí před potravinami? Lze uspořádat burzu – bleší trh, kde prodává rodič hračky nebo kolo? Mohou trhovci prodávat Jar na nádobí a budíky? Narodila se vám koťata, můžete je prodat na vlastním dvorku? Urodily se vám třešně, smíte je prodat na vlastním, tedy soukromém, pozemku? A co prodej v sokolovně? Na veřejném zasedání jsem odpovědi opravdu nedostala.

Lenka Tučková